Трамп преместува војници во Вашингтон

Илјадници луѓе и синоќа протестираа во повеќе градови во САД поради смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд, пред Белата куќа и по почетокот на полицискиот час. Во Вашингтон се засилува присуството на војската

Тензии во Тирана: Демонстрантите го пробија полицискиот кордон пред Владата

Тензична ситуација вечерва пред Владата во Тирана, откако поголема група од учесниците на протестот на обединетата опозиција го пробија полицискиот кордон. Врз полицијата фрлаа димни бомби и...

Макрон до демонстрантите: Срам да ви е

Францускиот претседател Емануел Макрон ги укори демонстрантите кои се судрија со полицијата во Париз за време на последните протести предизвикани од зголемувањето на цените на горивото....