Финансискиот директор на „Модерна“ отпуштен по првиот работен ден – обесштетен со 700.000 долари

Новиот финансиски директор на „Модерна“ за првпат дојде на новото работно место во понеделникот, а следниот ден му беше кажано дека повеќе не мора да доаѓа. Она...

Директорот на виничко комунално претпријатие од буџетот потрошил 30 милиони денари

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Виница, до Основното јавно обвинителство Кочани, поднесе кривична пријава против И.С.(47) од Виница поради постоење основи на сомнение за сторени две...

Интервју со д-р Александар Станков: Од обдукцискиот наод за Денис Тот може да произлезат многу прашања во судскиот процес

Врз нас се врши огромен притисок од јавноста околу извештајот од обдукцијата. Меѓутоа потребно е да разберете дека се поминати само три недели од настанот и...

ИНТЕРВЈУ Беким Емини, директор на Агенцијата за странски инвестиции: Велика Британија и компании од Индија сакаат да инвестираат во С.Македонија

Интересот од потенцијалните инвеститори не запрел, некои планови можеби се пролонгирани, но не и откажани. Наша цел е да создадеме амбиент за динамичен и конкурентен бизнис,...

Кривична пријава против поранешен директор на АХВ за „злоупотреба на службена положба“

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против З.П. (41) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба...

ИНТЕРВЈУ со директорот на ТЕЦ Неготино, Небојша Стојановиќ: По 12 години Тец-от произведува 2 милиона кв./ч. струја и прави финансиски заштеди

Во услови на глобална енергетска криза кога државите мака мачат со сопствените ресурси за нејзино производство и неизбежно купуваат од скапите берзи, Република Северна Македонија по...

ДКСК е за прекршочна постапка и разрешување: Директор на ОУ во Општина Теарце ја вработил ќерката како библиотекарка

Државната комисија за спречување корупција (ДКСК) на денешната 57-ма седница информираше дека директор на основно училиште во Општина Теарце ја вработил неговата ќерка како библиотекар во...

ВМРО-ДПМНЕ ги излажа битолчани: Келнер стана директор на „Водовод“, реагира Србиновски од СДСМ

Политичките промени на директорските места во јавните претпријатија се спротивни на тврдењата на градоначалникот Коњановски дека стручноста и менаџерските способности ќе бидат пресудни во водењето на...