Владата го објави Францускиот предлог на македонски јазик, не и протоколот меѓу Скопје и Софија

Со цел транспарентно информирање на јавноста, Владата денеска на официјалната веб страна интегрално преведен на Македонски јазик, го објави европскиот предлог. • Министерски состанок на меѓувладината конференција...

Крстески: Оригинал од Охридскиот договор од понеделникот депониран и во Државниот архив – наскоро ќе биде дигитализиран

Во Државниот архив ние поседуваме копија од Охридскиот договор, па според нашите правила и методи на работа, оригиналот го сместивме во одделот на депото каде што...

Николовски: Воведуваме систем за онлајн поднесување и следење пријави

Воведуваме електронски систем за онлајн поднесување и следење на пријави, информираше денеска преку својот фејсбук профил вицепремиерот за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и...

МВР: Oд 11 до 15 јуни нема да биде во функција системот за прием и издавање на лични документи

Министерството за внатрешни работи на Република Северна Македонија, ги информира граѓаните дека поради надградба на системот за лични документи, од 11.06.2021 година (петок) започнувајќи од 16...

Асанж добива еквадорски документи

Основачот на Викиликс Џулијан Асанж, кој повеќе од пет години се крие во амбасадата на Еквадор во Лондон, добил идентификациски број од јужноамериканската земја, јави ДПА....