Прв постоизборен договор: ДПА ја прифати понудата на СДСМ да биде дел од новата влада

Ова е епилог од вчерашната средба во Клубот на пратениците меѓу лидерите на двете партии - Зоран Заев и Мендух Тачи. На средбата присуствувале и Радмила Шекеринска и Оливер Спасовски од СДСМ и Азем Садики од ДПА, кој е градоначалник на Студеничани

Едно лице како донатор на „Левица“, партијата прикажала приходи од 57.500 евра

Со дознака „донација за изборна кампања“ на сметката на СДСМ „легнале“ вкупно околу 231.000 евра, ВМРО-ДПМНЕ имала донации од 538.000 евра, ДУИ - 74.000 евра, а ДПА - 16.700 евра, покажуваат партиските извештаи што ги објави Државниот Завод за ревизија

Бучковски и Незири со прогноза за изборите: Мртва трка што ќе се решава во фото-финиш

Двајцата упатуваат на израмнета борба меѓу ривалските коалиции „Можеме“ на СДСМ и „Обнова на Македонија“ за ВМРО-ДПМНЕ со прогноза за разлика од два мандата за победникот. Блага предност во албанскиот блок му даваат на ДУИ во однос на коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива. Бучковски прогнозира дека во новиот состав на Собранието ќе бидат и ДПА и Левица

Провокација, уцена или пазарење од Тачи: Ако има Влада без Албанци, може да има и војна

Лидерот на Демократската партија на Албанците (ДПА) во дел вечерашното гостување на ТВ 21 се осврна и на ДУИ за која рече дека се прикажува како интегративна партија, а всушност е националистичка. Ахмети го нарече провокатор

ДПА: Наместо кратење на плати, раскин на сите договори со партиски членови

Од Демократската партија на Албанците (ДПА) на денешната прес-конференција истакнаа дека се против минимална плата за вработените во јавната администрација. „Кратењето на платите на административците на...

Организациска екипираност за изборите: ДПА формира осум партиски оддели

По состанокот на Централното претседателство на Демократската партија на Албанците во Тетово, потпретседателката Фатмире Исаку го повтори ставот на лидерот Мендух Тачи дека со останатите партии од албанскиот политички блок нема основа за соработка

Тачи со два услова за коалиција: Да бидам единствен вицепремиер и ДУИ надвор од Влада

Демократската партија на Албанците (ДПА) и досега беше дел од владиниот кабинет преку поранешниот пратеник Бардиљ Даути кој ја извршуваше функцијата министер без ресор за странски инвестиции

„Титаник 2“: Груевски и Тодоров го информираат Латас за договорено гласање во ДИК

На денешното рочиште за случајот „Титаник 2“ за изборни нерегуларности на локалните избори во 2013, беа слушнати неколку телефонски разговори каде главниот соговорник во разговорите е...