ДКСК побара кривично гонење на Драги Рашковски и Мухамед Зеќири за незаконски хонорарни и редовни вработувања

Државната комисијата за спречување на корупцијата на денешната седница донесе одлука да предложи кривично гонење за екс-генералните секретари на Владата Драги Рашковски и Мухамед Зеќири, за...

Обвинителство: Рашковски договарал тендери под псевдоним „Перо“

Застапникот на обвинението против поранешниот генерален секретар на Владата Драги Рашковски во судскиот предмет во јавноста познат како „Софтвери“, обвинителката Ивана Трајчева, на денешното рочиште изведуваше...

Рашковски реагира на обвинувањата од опозицијата: Мојата мајка нема сестра, ВМРО – ДПМНЕ се забегани и опседнати

Поранешниот геренарален секретар на Владата Драги Рашковски денеска во реакција до медиумите ги негира обвинувањата од опозициската ВМРО-ДПМНЕ изнесени вчера на прес конференција, а поврзани со...

Рашковски тврди дека му импутираат докази: Обвинителството го надмина и Гинисовиот рекорд, ова ни Холивуд не може да го режира

Поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски,откако беше одложено денешното рочиште во случајот за кој е обвинет поради незаконска набавка на софтвер за МВР и перење...

ДКСК за Рашковски: Имаме надлежност за иницијатива пред JО за постапка за кривично гонење

Ги спроведуваме своите надлежности врз основа на прибирани податоци, информации и документи од надлежни институции, без намера за „замајување на јавноста“ или „намера да ѝ се...

Оценети како неосновани: Врховниот суд ги одби жалбите на обвинетиот Драги Рашковски

Врховниот суд на денешната јавна седница, како неосновани, ги одби жалбите на поранешниот генерален секретар на Владата, а сега обвинет Драги Рашковски. -Врховниот суд на Република...

Замрзната и сметката на Рашковски, а неговите деца не смеат да го продаваат имотот

Во истражната постапка што се спроведува во Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција,  против екс секретарот на Владата, Драги Рашковски и уште...