Државно првенство во карате: Макпетрол доминантен со 13 медали

Седум од најсјајните одлучја беа освоени во поединечна категорија, а две во екипна за потврда што претставува особена причина за радост и задоволство од настапите и остварените резултати, но и потврда за макотрпната работа во изминатиот период. Турнирот што се одржа викендот во Скопје воедно беше и квалификациски за влез во репрезентацијата за претстојниот Европски шампионат во март во Азербејџан

Голф терените во Банско како тепих: С. Македонија викендот го добива осмиот шампион

Учесниците ќе бидат поделени во две конкуренции - дивизија А или т.н. „stroke play“ формат со две рунди по 18 дупки и дивизија Б или т.н. „single stableford“ формат со, исто така, две рунди по 18 дупки. За нов македонски шампион ќе биде промовиран играчот со најдобар грос резултат. Осмото издание на Отвореното македонско првенство во голф ќе стартува со петочните тренинг сесии (претпладне и попладне) што се замислени како турнирски рунди