Домашните компании кои произведуваат масло за јадење имаат залихи за месец и половина, уверува Битиќи

Домашните компании кои произведуваат масло за јадење имаат залихи за месец до месец и половина изјави вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи. – Секојдневно преземаме мерки....

Министерство за економија: Украина е важен парнер, ама не е на листата на првите 20 земји со кои имаме најголема размена

Војната во Украина ќе предизвика потреси и во македонската економија. Цените драстично ќе скокнат не само на енергенсите, туку и на основните прехранбени продукти со оглед...

Лагард: Пребрзото зголемување на каматните стапки би ја забавило економијата

Пребрзото зголемување на каматните стапки во еврозоната, вклучува ризици, и покрај значително повисоката инфлација, бидејќи економскиот раст би можел да забави, предупреди денеска претседателката на Европската...

Мизо: Компаниите со технолошко напредно производство се соочуваат со предизвици од пандемијата

Претседателот на Асоцијацијата на странски компании со технолошко напредно производство Виктор Мизо, во интервју за МИА, говори за влијанието на пандемијата врз производствениот процес, времетраењето на...

Шесте сета мерки даваат резултати: Економијата закрепнува, предизвик е енергетската криза

По речиси две години од почетокот на пандемијата на ковид-19, економијата во земјава полека закрепнува. Шестте пакети мерки кои беа донесени како поддршка за стопанството и...

Бектеши: Намалување на сметките за струја за 600 до 800 денари за најранливите категории лица

Најранливите категории на лица со ниски примања кои не се приматели на гарантирана помош, согласно закон, ќе добијат парична помош, односно намалување на месечната сметка за...

Проектиран на 4,4 милијарди денари: Изгласан Буџетот за 2022 година, за капитални инвестиции 37,8 милијарди денари

Македонското Собрание, по петдневна расправа, вечерва со 63 гласа „за“, 36  „против“ и ниту еден „воздржан“ го донесе Буџетот за следната година. Буџетот е проектиран на...