Мизо: Компаниите со технолошко напредно производство се соочуваат со предизвици од пандемијата

Претседателот на Асоцијацијата на странски компании со технолошко напредно производство Виктор Мизо, во интервју за МИА, говори за влијанието на пандемијата врз производствениот процес, времетраењето на...

Шесте сета мерки даваат резултати: Економијата закрепнува, предизвик е енергетската криза

По речиси две години од почетокот на пандемијата на ковид-19, економијата во земјава полека закрепнува. Шестте пакети мерки кои беа донесени како поддршка за стопанството и...

Бектеши: Намалување на сметките за струја за 600 до 800 денари за најранливите категории лица

Најранливите категории на лица со ниски примања кои не се приматели на гарантирана помош, согласно закон, ќе добијат парична помош, односно намалување на месечната сметка за...

Проектиран на 4,4 милијарди денари: Изгласан Буџетот за 2022 година, за капитални инвестиции 37,8 милијарди денари

Македонското Собрание, по петдневна расправа, вечерва со 63 гласа „за“, 36  „против“ и ниту еден „воздржан“ го донесе Буџетот за следната година. Буџетот е проектиран на...

СДСМ: Го унапредуваме стандардот на граѓаните, растот на БДП и извозот покажуваат дека економијата е стабилна

Бројни статистички податоци и економски параметри потврдуваат дека економијата е стабилна и подготвена за справување со сите предизвици.  Бруто-домашниот производ бележи раст од три отсто во...

„Фајнанс Тинк“: И во четвртиот квартал неизвесност во економијата поради пандемијата

Неизвесноста во економијата останува присутна и во четвртиот квартал од годинава поради тековниот бран од пандемијата, забавувањето на темпото на имунизација и појавата на нови соеви...

Бектеши најави „замрзнување“ на цените на лебот, млекото, брашното, шеќерот и зејтинот

Најверојатно ќе донесеме одлука за замрзнување на цените на основните прехранбени производи, најавува министерот за економија Крешник Бектеши. Подготвен е предлог што утре или во вторник...

Прогноза на ОЕЦД: Светската економија оваа година ќе закрепне од пандемиската криза

Светската економија оваа година ќе закрепне од пандемиската криза, предвиде денеска Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД), но оттаму воедно предупредуваат дека оптимистичката перспектива може...

По објавата за нов ковид сој во Јужна Африка: Светските берзи паднаа за околу три отсто

Цените на акциите на европските берзи утрово паднаа за околу три отсто, бидејќи инвеститорите стравуваат од последиците од ширењето на новата варијанта на коронавирусот. Индексот STOXX...