Заврши ВТА Мастерсот во Сингапур: Свитолина без пораз до титула

Украинката во финалето ја порази Слоун Стивенс со 3:6, 6:2, 6:2 за освојување на највредниот трофеј од вкупно 13. колку што има во кариерата. Воедно таа е прва тенисерка по Серена Вилијамс во 2013 година која успеала да се искачи на тронот без загубен меч

ВТА Мастерс во Рим: Трета титула за Свитолина во 2017 година

Украинката во финалето во италијанскиот главен град ја совлада Симона Халеп со 4:6, 7:5, 6:1 како најава за добрата форма на земјена подлога пред Ролан Гарос. Во машкото финале попладнево ќе играат Ѓоковиќ и Александар Зверев

Тенис: Свитолина и Халеп за титулата во Рим

Украинката ќе игра четврто ВТА финале во 2017 година во кое ќе атакува и на четврта титула, откако Мугуруза го предаде полуфиналето по само 22 минути игра. Романката, пак, ја елиминира Кики Бертенс со 7:5, 6:1