За сексуално вознемирување на 11 жени: Поранешниот гувернер на Њујорк, Ендрју Куомо доби прекршочна пријава

Против поранешниот гувернер на Њујорк, Ендрју Куомо е поднесена прекршочна пријава пред судот во Албани, соопшти денеска судскиот портпарол во државата Њујорк, пренесуваат британските медиуми. Портпаролите...

Обвинет за сексуални вознемирувања: Гувернерот на Њујорк, Куомо се повлекува од функцијата

Гувернерот на американската сојузна држава Њујорк, Ендрју Куомо соопшти дека поднесува оставка. Неговата функција во преостанатиот период од мандатот ќе ја презеде Кети Хочул, потполковник од...