Енергетиката, иновациите и странските инвестиции во фокус на разговорите помеѓу Бектеши и Брнз

Економските последици од руско-украинскиот конфликт и инфраструктурните проекти во Северна Македонија биле теми на разговор за време на денешната средба помеѓу амбасадорката на САД, Кејт Мари...

Поставен камен темелник на стратешка инвестиција во енергетиката: С. Македонија балканска раскрсница за дистрибуција на електрична енергија

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски, денеска присуствуваше на настанот по повод поставувањето камен темелник на 400 киловолтниот далекувод кој тргнува од трансформаторската станица „Битола2“ и ги...

Каевски: Работиме на нови мерки за директна финансиска помош на граѓаните и стопанството ВИДЕО

  Владата предводена од СДСМ и надлежните институции преземаат серија чекори за надминување на енергетската криза и заштита на стандардот на граѓаните. Од утре, АД ЕСМ...

Нова стратешка инвестиција во енергетиката вредна 184 милиони евра: Фотоволтаични електрани во Јамуларци и Скандалци

„Фотоволтаични електрани во Јамуларци и Скандалци“, проект на Друштвото за производство и промет со електрична енергија од обновливи извори „ПРОМАРК ЕНЕРЏИ ДООЕЛ“ Скопје, со одлука на...

Влада: Сончева електрична централа и ветерен парк се двете нови стратешки инвестиции во енергетиката

Владата на редовната 106-та седница, на предлог на Комисијата за стратешки инвестициони проекти, со посебни одлуки ги утврди како стратешки инвестиционите проекти на Друштво за производство...

СДСМ: Мицкоски со државен профит од милион евра од хидроцентралите, Камчев со над 33 милиони

Владеачката СДСМ вчера јавно презентира договори за консултантски услуги при тендери на кланот Мицкоски од Машинскиот факултет за потребите на државната компанија ЕЛЕМ. Од таму обвинуваат...

Андреевски: СДСМ субвенционира 3,853 домаќинства за ПВЦ прозори и 2,855 за сончеви колектори

Горди сме што на светскиот ден на енергетска ефикасност може да се пофалиме со донесувањето на Законот за енергетска ефикасност како и со законот за енергетика, како европски закони што...