Женско ЕП во ракомет (У19): Македонија со најубедлив пораз на стартот

Хрватска ја оправда фаворитската улога во балканската пресметка во групата Б и славеше со 35:14 (полувреме 14:3) во натпревар во кој немаше никаква неизвесност. Составот на Борче Марковски денеска (17 ч.) во дуел со Русија во второто коло