Женската репрезентација на Македонија доживеа нов тежок пораз на Европско првенство за ракометарки до 19 години во Словенија. Подобри од нашите јуниорки беа врсничките од Русија кои славеа со 42:15 (полувреме 20:9).

Русинките беа подобар ривал во текот на целиот натпревар за што доволна илустрација е конечниот резултат. Гичевска повторно беше најефикасна македонска ракометарка со шест гола колку што постигна и Скоробогаченко за победничката селекција.

Ова е втор пораз на Македонија на турнирот во Словенија по воведниот од Хрватска со 14:35. До крајот на прелиминарната групна фаза на ЕП останува уште мечот со Норвешка (недела, 19 ч.) по што ќе следува разигрување за пласман на шампионатот.

Женско ЕП во ракомет (У19) – Словенија 2017

Група А, 2 коло

Холандија – Унгарија 26:34

Романија – Шведска 26:23

Табела: Унгарија 4, Романија 2, Холандија 2, Шведска 0.

Група Б, 2 коло

Македонија – Русија 15:42

Норвешка – Хрватска 25:20

Табела: Русија 4, Хрватска 2, Норвешка 2, Македонија 0.

Група Ц, 2 коло

Србија – Шпанија 18:34

Германија – Франциа 23:24

Табела: Франција 4, Шпанија 2, Германија 2, Србија 0.

Група Д, 2 коло

Црна Гора – Данска 18:26

Португалија – Словенија 18:28

Табела: Данска 4, Словенија 2, Црна Гора 2, Португалија 0.