Проф. д-р Даниловски за НОВА ТВ: Експлозивно ќе расте бројот на заразени, но исходот ќе биде збогување со пандемијата напролет!

И сега имаме ситуација: „си го баравте- гледајте“! Од една страна, омикрон со крупни чекори ја освојува планетава! Од друга страна, вирусот на инфлуенцата (грипот) се...

Германски епидемилог: „Омикрон“ е можеби Божиќен подарок кој може да го забрза крајот на пандемијата

Новиот сој на коронавирусот Омикрон би можел да се покаже како Божиќен подарок под услов да предизвикува поблага клиничка слика , тврди германски епидемиолог. Неговата изјава...

Епидемиологот Мургоска Станимировиќ: Можно е зголемување на бројките, неопходна е поголема имунизација

Може да се очекува зголемување на бројките на новозаразени со ковид-19, а најголеми причини се недоволниот процент на вакцинација, непочитување на мерките и студениот есенски и...