Наградата за истражувачко новинарство во Европа за проектот „Пегазус“

Конзорциумот на европски медиуми познат како „Забранети приказни“ и нивниот проект „Пегазус“ ја добија наградата на Европскиот Парламент за најдобро истражувачко новинарство, јави дописничката на МИА...

Рекордна цена на енергенсот: Гасот „пламна“, европските земји ја намалуваат потрошувачката

Индустрискиот сектор во Европа започна да ја намалува побарувачката за природен гас, бидејќи рекордните цени го направија тој енергенс недостапен за многу корисници. Просечната потрошувачка во...

„Зелено“ светло од ЕМА: Бустер доза за лица со ослабен имунитет по 28 дена од ревакцината

Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска соопшти дека засилувачка доза на вакцини против ковид-19, изработени и произведени од „БајонТек“/„Фајзер“ и од „Модерна“, може да се аплицира...

Си-Ен-Ен Бизнис: Стотици милиони европјани и зимава ќе зависат од руското геостратешко „вртење“ на гасните славини

Цените на европскиот природен гас се зголемија толку високо што стотици милиони луѓе може да се соочат со студени домови или „надуени“ сметки за енергија во...

Најнова студија: Смртоносните поплави во Европа-повик за будење на човештвото!

Рекордните врнежи што предизвикаа смртоносни поплави во Западна Европа во јули, беа предизвикани  од климатските промени поттикнати од човекот и оваа веројатност сега е поголема од...

Источен Медитеран во оган

Ако се погледне информативната мапа на одделот на НАСА за пожари во светот (FIRMS), ќе се воочи дека речиси и да нема континент кој не се...

Димитров: Проблематизирањето на македонскиот јазик не е во согласност со вредностите за кои се залага Европа

Осврнувајќи се на односите со Бугарија во контекст на ветото за отворање на пристапни преговори со ЕУ, вицепремиерот Никола Димитров во интервјуто за Еуронењс истакна дека тоа...