Катаргејт: Адвокатот на грчката пратеничка Ева Каили тврди дека во скандалот се вмешани и германски и француски европратеници

Пјер Антонио Панцери, наводниот организатор на скандалот Катаргејт, се очекува да и даде на белгиската правда нови имиња на пратеници на ЕУ од Германија, Франција и...

Извештај на „Транспаренси Интернешнл“: Над една четвртина од европратениците со дополнителен приход

Вкупно 27 проценти од членовите на Европскиот парламент пријавиле дополнителен приход со вкупна вредност од 3,9 до 11,5 милиони евра, се наведува во извештајот на организацијата...

Писмо на европратеници до лидерите на ЕУ: Европа не смее да разочара

Група европратенициупатија отворено писмо до лидерите на ЕУ, на состанокот на Европскиот совет да донесат „храбра одлука“ за отворање на патот за успешна интеграција на земјите од Западен Балкан во ЕУ

Ахмети: Референдум за името би можело да го комплицира процесот

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети на денешната средба со европратениците Виктор Боштинару, Тања Фајон, од групата на Прогресивна алијанса на социјалистите и демократите...

Европратениците веруваат во фер избори,не дозволија новинарски прашања

Европратениците претпладнево средбите ги започнаа со специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, по што се сретнаа со лидерите на СДСМ, ДПА, ДУИ, Зоран Заев, Мендух Тачи и Али Ахмети, додека од ВМРО ДПМНЕ разговараа со Никола Попоски