Лига на нации: Хрватска и Германија се враќаат во А дивизија, С. Македонија останува во Лига Ц

На состанокот на Извршниот одбор во Љубљана е одлучено да останат четирите дивизии во натпреварувањето што беше воведено во 2018 година со таа разлика што бројот на учесници во А дивизијата се зголемува од 12 на 16 репрезентации, а освен „коцкестите“ и „панцирите“ во елитата остануваат и Полска и Исланд

Предлог за СП 2026: Европа со 16 тима, плус места и за Африка и Азија

Конечната одлука ќе биде донесена на Конгресот во Бахреин во мај оваа година. Африканците би имале 9 места, Азијците осум, по шест од зоните КОНКАКАФ и КОНМЕБОЛ и едно за Океанија. За последните две места би разигрувале шест тима на турнир во организација на домаќинот на мундијалот