Бундеслига: Шалке без милост кон Падерборн, Фрајбург го нокаутира Хофенхајм

Тимот од Гелзенкирхен го совлада дебитантот во германската фудбалска елита со 5:1 и се искачи на шестото место на табелата. Фрајбург го потврди епитетот хит на почетокот на сезона со триумфот кај Хофенхајм со 3:0