ЛДП: „Да“ за преговарачката рамка со европски принципи, „не“ за билатерални, историски и идентитетски прашања

Преговарачката рамка треба да ги вгради европските принципи и стандарди, како и Копенхагенските критериуми, но не и билатерални прашања и не културни јазични, историски и идентитетски...

Милошоски: Македонија прави преседан, нема прва и втора фаза, има започнување и незапочнување на преговори

Пратеникот Антонио Милошоски во своето обраќање во Собранието по однос на францускиот предлог, рече дека во моментов нема никакви гаранции дека и покрај направените концесии, државата...

Во Собранието и денес напнато, опозицијата со вувузели и навреди кон владејачкото мнозинство

Со остра реторика, транспаренти, жестоки напади кон владејачкото мнозинство и свирење со вувузели од страна на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, денеска продолжи расправата во Собранието за францускиот...

СДСМ ги повика пратениците да гласаат за францускиот предлог, ВМРО-ДПМНЕ обвинува за предавство

Последниот европски предлог за почеток на преговорите со ЕУ на вистински начин ги отсликува нашите дефинирани позиции, порача денес владејачката СДСМ на стартот на денешното продолжение...

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Почна протестот, демонстрантите пред Собрание, засилени безбедносни мерки

Со извици „никогаш Северна“, „Бесилка“, точно напладне почнаа протестите пред Собранието против францускиот предлог кој е на дневен ред на пленарна седница пред пратениците. Од опозициската...

Павле Трајанов предлага Собранието да усвои заклучок за бришење на делот со едностраните декларации за македонскиот јазик

Пратеникот Павле Трајанов од име на неговата партија Демократски сојуз испрати до претседателот на Собранието Талат Џафери негов предлог – заклучоци што треба да ги усвои...

Заврши координацијата: Џафери ќе го стави францускиот предлог на седница на Собранието

Заврши координацијата свикана од претседателот на Собранието, Талат Џафери, на која присуствуваа потпретседателот на Собранието, Горан Мисовски, координаторите на пратеничките групи на ВМРО – ДПМНЕ, Никола...

Кој да каже „да“? ВМРО-ДПМНЕ ја враќа топката кај Владата, но го бара Протоколот со Бугарија

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ и денес не отстапи од барањето францускиот предлог-пакет кој Владата го достави во петокот до Собранието, да биде вратен назад на „Илинденска“ затоа што...

Спасовски: Вкупно 54 повредени полицајци за време на протестите

Во своето денешно гостување во дебатниот магазин „Click21“ министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, оценувајќи ја ситуацијата околу актуелните протести и придружните инциденти рече дека вкупно...