Одлука на градскиот Совет на Лос Анџелес: Само вакцинирани во ресторани, на фризер и на спортски натпревари

Со 11 гласа „за“ и два „против“, градскиот совет на Лос Анџелес одлучи да се воведат најстрогите анти-епидемиски мерки во САД, јавија американските медиуми. Од 4...

Никој нема право да се жали: Талибанците забранија шишање и бричење на бради во Авганистан

Талибанците им забранија на берберите во авганистанската провинција Хелманд да бричат ​​или шишаат бради на нивните клиенти, заканувајќи се со казни, пренесува „Би-Би-Си“. Талибанската верска полиција...