Фудбал (ж): Македонските фудбалерки ја поразија Летонија во квалификациите за СП 2023

Македонската женска фудбалска репрезентација ја забележа првата победа во квалификациите за пласман на Светското првенство во 2023 година, триумфирајќи вечерва над Летонија во Рига со 4:1...

Заборавија да се радуваат: Прва победа на македонските фудбалерки по 8,5 години

Непријатната традиција за „црвено-жолтите“ фудбалерки траеше до денеска. Прекината е попладнево во тренинг центарот „Петар Милошевски“ при Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ). Во квалификациите за ЕП 2021 беше совладата селекцијата на Казахстан со 4:1 во меч во кој по два гола постигнаа Наташа Андонова и Гентијана Рочи

Пред Макрон и Мбапе во Лион: Фудбалерките на САД ја подигнаа четвртата титула на СП

Американките кои го бранеа тронот во финалето го поразија актуелниот европски првак со 2:0 со погодоците на капитенот Меган Рафино во 61. минута од пенал и на Рос Лавели во 69. минута. Покрај погодокот, Рафино стана и највозрасна фудбалерка (34 години и два дена) со гол во финалните пресметки на мундијалите, а нејзината селекција го завршија настапот на турнирот во Франција со 26 гола што е рекорд на женските светски првенства