Г20: Лавров и Блинкен си префрлаат одговорност за иницијативата за извоз на жито преку Црно Море

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска го обвини Западот дека „бесрамно ја поткопува“ иницијативата за извоз на жито преку Црното Море, а американскиот државен секретар...

Меркел ги повика ММФ и СБ да спречат економски колапс во Авганистан-Германија ќе донира 600 милиони евра

Германската канцеларка Ангела Меркел побара меѓународна помош за да се спречи економски колапс на Авганистан. – Не може да биде цел на меѓународната заедница да гледа...