МПЦ-ОА го пречека задоцнетиот руски воз полн со бајки за мали деца

ЗОРАН БОЈАРОВСКИ Зошто Македонската православна црква – Охридска Архиепископија (МПЦ-ОА) го прими митрополитот Антониј, свештеник од највисокиот круг архијереи на Руската православна црква (РПЦ), најблизок соработник...

Архиепископот Стефан за То Вима: Единствено Вселенската Патријаршија издава Томос за автокефалност

Поглаварот на МПЦ-ОА, г.г. Стефан во ексклузивно интервју за грчка То Вима, вели дека Охридската Архиепископија ќе го почитува канонскиот поредок на Православната Црква и ќе...

Ковачевски на средба со г.г. Стефан: Историската одлука на Вселенската Патријаршија е признание за вековното постоење на МПЦ-ОА

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски денеска оствари средба со Архиепископот Охридски и Македонски и поглавар Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија г.г....

Христос се роди, навистина се роди: Православните христијани денеска го слават Божик

Православните христијани во земјава денеска го слават Рождеството Христово-Божик. Во сите храмови на Македонската православна црква изутринава се одржуваат божикни литургии. Централното одбележување е во Соборниот...

Г.г. Стефан: Нашиот патрон, светиот Климент Охридски, советува да оставиме добар спомен на земјата, за да пристапиме добро кон небесата

Нашиот патрон, светиот Климент Охридски, преку чие учество во Божјата благодат и преку чие молитвено сеќавање и застапништвото за нас ние постоиме како Црква и како...

Пендаровски: МПЦ и ИВЗ да не поттикнуваат собири на големи групи верници

Претседателот Стево Пендаровски преку писмена изјава соопшти дека денеска телефонски разговарал со поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, г.г. Стефан, како и со поглаварот...

Г.Г. Стефан со порака до верниците: Молете се во своите домови и срца

Поглаварот на Македонската Православна Црква (МПЦ) во Велигденското обраќање во јавноста истакнува дека „поминуваме низ еден период кој од нас бара трпение, послушност и воздржување и оти појавата на заразната болест ковид-19, нè натера да внимаваме и на нашето и на здравјето на нашите ближни“