Распишана потерница: Деведесет и шестгодишна Германка во бегство пред почеток на судење

Германка, која е обвинета за помагање и поддржување на масовни убиства во нацистички концентрационен логор, избега пред почетокот на судењето. Како што пренесуваат германските медиуми, необично...

Регионални избори во Германија: Франциска Гифи стана прва градоначалничка на Берлин

Германските социјалдемократи (СПД) победија на регионалните избори за управување со федералната влада во Берлин, според првичните резултати објавени утрово, што значи дека нивната кандидатка Франциска Гифи...

Избори во Германија: Новиот состав на Бундестагот со рекорден број пратеници

Германската Социјалдемократска партија (СПД) победи на изборите за Бундестагот, пред конзервативниот блок на канцеларката Ангела Меркел, јави агенцијата ДПА, повикувајќи се на податоци што се објавени...