Ковид-19 во германската фудбалска репрезентација: Шуле позитивен, селекторот Флик го откажа последниот тренинг

Со големи проблеми поради заразени фудбалери со коронавирус се соочува германската фудбалска репрезентација спроти завршните два натпревара во квалификациите за СП2022 во Катар. Германските медиуми објавија...

Сакале да патролираат против мигранти: Германската полиција пресретна над 50 екстремисти кај полската граница

Германската полиција соопшти дека пресретнала над 50 десничарски екстремисти со солзавец, бајонети, мачети и палки кои сакале да патролираат долж полската граница за да спречат влез...

Лидерот на ЦДУ, Армин Лашет денеска се повлекува од функцијата премиер на Северна Рајна Вестфалија

Армин Лашет, лидерот на германска демохристијанска партија (ЦДУ), денеска и официјално ќе поднесе оставка од функцијата премиер на покраината Северна Рајна Вестфалија, јавува агенцијата ДПА. Лашет,...

Меркел со благослов за нејзиниот наследник Шолц: Ќе можам мирно да спијам

Германската канцеларка во заминување, Ангела Меркел ја благослови новата коалициска влада, изјавувајќи дека очекува „мирно да спие“ со социјалдемократот Олаф Шолц како нејзин наследник на функцијата....

Шефот на Бундесбанка поднесе оставка

Претседателот на Бундесбанка, Јенс Вајдман изјави денеска дека ја напушта германската централна банка кон крајот од годинава поради лични причини, но го искористи моментот за да...

Шпан: Се ближи крај на епидемијата во Германија

Германскиот министер за здравство, Јенс Шпан го поддржа укинувањето на таканаречената национална епидемиска ситуација, објави „Тагешау“. Како што потврди портпаролот на Министерството, Шпан го истакнал тоа...

И Либералите рекоа „да“: Почнуваат преговори за формирање на новата германска влада

Партијата на слободните демократи (ФДП) денеска даде зелено светло за почеток на коалициски преговори со Социјалдемократската партија на Германија (СПД) и партијата на Зелените за формирање...

Постигнаа начелен договор за „семафор коалиција“: СДП, Зелените и ФДП ја прават новата германска Влада

Социјалдемократите (СПД), Зелените и Слободните демократи (ФДП) постигнаа начелен договор за формирање владејачка коалиција во Германија, пренесуваат француските медиуми. Според германската телевизија АРД, лидерите на трите...

Ги усогласија позициите: Германската „семафор-коалиција“ е за легализација на канабисот

Потенцијалните партии во идната германска коалициска влада, Социјалдемократската партија на Германија (СПД), Зелените и Либерално -демократската партија (ФДП), се согласуваат по прашањето за легализација на канабисот....