Бербок: Оној што зборува, не пука, погубно би било да се напушти дијалогот со Русија

Шефицата на германската дипломатија, Аналена Бербок денеска силно го поддржа германското одбивање за испраќање на оружје во Украина за одбрана од можната руска агресија. Неподготвеноста на...

Почина млада жена која се здоби со прострелни рани во нападот на Универзитетот во Хајделберг

Една млада жена им подлегна на повредите што ги здоби во денешниот вооружен напад на Универзитетот во Хајделберг, објавија германски безбедносни извори кои нагласија напаѓачот си...

Фридрих Мерц е нов лидер на ЦДУ

Членовите на Христијанко-демократската унија (ЦДУ), германска партија од десниот центар, го избраа Фридрих Мерц за нов лидер. Генералниот секретар на ЦДУ, Пол Цимјак рече дека Мерц...

Германија планира секоја година да привлекува по 400.000 квалификувани работници од странство

За да ја направат Германија атрактивна за странските работници, коалициските партнери договориле систем за бодување професионалци кои не се од земјите на Европската унија. Исто така,...

Германија: Полицијата отвори над 12.000 истраги за фалсификувани потврди за вакцинација

Германската полиција истражува илјадници можни случаи на фалсификување на потврди за вакцинација против коронавирусот, јави агенцијата ДПА. Податоците од 16 германски покраини покажуваат дека полицијата отворила...