Постигнаа начелен договор за „семафор коалиција“: СДП, Зелените и ФДП ја прават новата германска Влада

Социјалдемократите (СПД), Зелените и Слободните демократи (ФДП) постигнаа начелен договор за формирање владејачка коалиција во Германија, пренесуваат француските медиуми. Според германската телевизија АРД, лидерите на трите...

Ги усогласија позициите: Германската „семафор-коалиција“ е за легализација на канабисот

Потенцијалните партии во идната германска коалициска влада, Социјалдемократската партија на Германија (СПД), Зелените и Либерално -демократската партија (ФДП), се согласуваат по прашањето за легализација на канабисот....

Распишана потерница: Деведесет и шестгодишна Германка во бегство пред почеток на судење

Германка, која е обвинета за помагање и поддржување на масовни убиства во нацистички концентрационен логор, избега пред почетокот на судењето. Како што пренесуваат германските медиуми, необично...

Регионални избори во Германија: Франциска Гифи стана прва градоначалничка на Берлин

Германските социјалдемократи (СПД) победија на регионалните избори за управување со федералната влада во Берлин, според првичните резултати објавени утрово, што значи дека нивната кандидатка Франциска Гифи...

Избори во Германија: Новиот состав на Бундестагот со рекорден број пратеници

Германската Социјалдемократска партија (СПД) победи на изборите за Бундестагот, пред конзервативниот блок на канцеларката Ангела Меркел, јави агенцијата ДПА, повикувајќи се на податоци што се објавени...