Не победи Мерцедес ама не победи ниту Ферари: Австриското Ф1 гранпри за Макс Ферстапен

Холандскиот пилот на Ред Бул Хонда победи во трката за ГН на Австрија, но иако имаше најбрзо време и мина прв низ целта, сепак, мораше да ја одложи прославата поради жалбата за инцидентот со Шарл Леклер. По тричасовни проверки на ситуацијата е донесен заклучок дека нема вина ниту кај Ферстапен ниту кај Леклер и инцидентот е оценет како „тркачки“ за кој нема потреба да се преземаат мерки. Со тоа стана и дефинитивна победата на Холанѓанецот на „Ред Бул Ринг“, негова втора во низа за ГН на Австрија, вкупно шеста во кариерата и прва во 2019 година