Хамилтон со петтата Ф1 титула се израмни со Фанџо: Ова е нестварно

Британецот во болидот на Мерцедес заврши како четврти во трката за ГН на Мексико што беше доволно и математички да се одржи на врвот во генералниот пласман на две трки до крај на сезоната. Рекордер по бројот на освоени Ф1 титули и натаму е Германецот Михаел Шумахер со седум

Хамилтон: Заостанував и 40 секунди, но не се откажав

Британецот имаше судир со Фетел во раната фаза од трката за ГН на Мексико, мораше рано во бокс, на крајот заврши како деветти што, сепак, беше доволно за четврта шампионска титула во кариерата колку што освои и Алан Прост. Победата на автодромот „Браќа Родригез“ крај Мексико Сити ја однесе Макс Ферстапен (1:36,26,552 часа), втор беше Валтери Ботас (+19,678 сек.), трет низ целта мина Кими Раиконен (+54,007 сек.). Германецот Себастијан Фетел, кој тргна од пол-позицијата, заврши како четврти (+70,078 сек.).  

Формула 1: Јубилејна 50 пол позиција во кариерата на Себастијан Фетел

Германецот беше најбрз во официјалните квалификации на патеката „Браќа Родригез“ крај Мексико Сити и со време од 1:16,488 минути (рекорд) ја обезбеди јубилејната 50 пол-позиција во кариерата. Заедно со него од првиот ред ќе стартува Макс Ферстапен од Ред Бул, водечкиот во генералниот пласман, Луис Хамилтон ќе тргне од третото место. Трката за ГН на Мексико е утревечер од 20 часот

Формула 1: Хамилтон тргнува прв и во Мексико

Британецот имаше најдoбро време во квалификациите на патеката „Ерманос Родригез“ што е на 2.200 метри надморска височина. Ако не освои ниту еден бод, а Розберг победи, тогаш Германецот ќе ја обезбеди првата титула во кариерата