Ф1 трка за ГН на Шпанија: Нова еден-два победа на Мерцедес, нов подиум без Ферари

Хамилтон и Ботас повторно недопирливи за конкуренцијата, овојпат за ГН на Шпанија по која на највисокото место на подиум со искачи Британецот кој го презеде и водството во генералниот пласман. Наредна станица во Формула 1 сезоната е Монако и ГН на Монте Карло на 26 мај

Формула 1: Хамилтон прв тргна и прв заврши во Шпанија

Времето со кое Британецот на патеката Каталуња стигна до втора победа во сезона и 58 во кариерата беше 1:35:56,497 часа. Второто мсто за Фетел, третото за Даниел Рикардо. Одлични пилотите на Форс Индија, Перез и Окон, први бодови во сезоната за Заубер. Раиконен ја заврши трката во првиот круг, Ботас во 38.