Трките од Светското првенство во Формула 1 во Каталонија ќе останат во календарот најмалку до 2026 година, откако раководните луѓе на натпреварувањето денеска го продолжија договорот со патеката „Каталуња“ крај Барселона

Продолжувањето на договорот вклучува подобрување на условите на патеката и придружните објекти пред наредната трка на „Каталуња“ што е закажана за 22 мај во 2022 година.

Екипите и возачите се среќни секој пат кога доаѓаат во Барселона, изјави генералниот директор на Формула 1, Стефано Доменикали.

Патеката во Барселона, со капацитет ода131.000 гледачи, се користи за трките во Формула 1 од 1991 година.