Бугарија ги спушта рампите – влез во земјата само за есенцијални потреби

Република Бугарија, поради влошената епидемиолошка состојба, од среда ќе го ограничи влезот на нејзина територија за патници од Република Северна Македонија. Од МНР информираат дека согласно...

(Видео) „Си-Ен-Ен“ меѓу мигрантите на белоруско-полската граница: Дадовме 2.000 евра од ирачки Курдистан да стигнеме до Германија

Мигрантската криза на белоруско-полската граница одново ескалира. Забележани се 2.000 мигранти од кои 600 жени и 200 деца дека се преселиле од белоруските шуми на граничниот...

Предупредување од Балтикот: Можен е воен конфликт на границата со Белорусија

Балтичките земји-членки на Европската унија предупредија на можна воена ескалација на конфликтот поради мигрантите кои се обидуваат да стигнат до Европската Унија (ЕУ) од Белорусија. Министрите...

Гутереш апелира: Ситуацијата со мигрантите во Полска да се реши преку меѓународното право

Генералниот секретар на Обединетите Нации (ОН), Антонио Гутереш смета дека ситуацијата со мигрантите на полско-белоруската граница треба да се реши врз основа на меѓународното право и...

Сакале да патролираат против мигранти: Германската полиција пресретна над 50 екстремисти кај полската граница

Германската полиција соопшти дека пресретнала над 50 десничарски екстремисти со солзавец, бајонети, мачети и палки кои сакале да патролираат долж полската граница за да спречат влез...

Грвала: Тензијата на косовско-српската граница е еднострано предизвикана од Србија

Министерката за надворешни работи на Косово, Доника Грвала вели дека одлуката на косовската Влада за реципроцитет со Србија за регистерските таблички е во согласност со договорот...