Сакале да патролираат против мигранти: Германската полиција пресретна над 50 екстремисти кај полската граница

Германската полиција соопшти дека пресретнала над 50 десничарски екстремисти со солзавец, бајонети, мачети и палки кои сакале да патролираат долж полската граница за да спречат влез...

Грвала: Тензијата на косовско-српската граница е еднострано предизвикана од Србија

Министерката за надворешни работи на Косово, Доника Грвала вели дека одлуката на косовската Влада за реципроцитет со Србија за регистерските таблички е во согласност со договорот...

Вулин: Се надевам на мешани полициски контроли на мигрантите на границата со Северна Македонија

Министерот за внатрешни работи на Србија, Александар Вулин денеска изјави дека се надева оти наскоро и на границата со Северна Македонија ќе се најдат мешани полициски...