Талибанците тврдат дека зазеле стратешки важен премин на границата со Пакистан

Авганистанските талибански бунтовници денеска продолжија со офанзивата и објавија дека заземале стратешки важен премин на границата со Пакистан. Тоа е еден во низата важни гранични премини...

Околу 150 илјади евра одземени на македонски државјанин на преминот Прешево

На 72-годишен државјанин на РС.Македонија на граничниот премин Прешево-Табановце трајно му се одземени 148.000 евра, што српските цариниците ги пронајдоа во автомобилот „Мерцедес“ со германски таблички...