Бугарско-белгиско финале во Лондон: Димитров против Гофан за тронот

Бугаринот во полуфиналето го совлада Џек Сок од САД со 4:6, 6:0 6:3 и за првпат во кариерата ќе игра за трофеј на завршниот турнир во сезоната. Белгиецот, пак, претходно го елиминира Роџер Федерер со 2:6, 6:3, 6:4

Ролан Гарос: Тим го збриша Томиќ, Димитров се загреваше со Робер

Австриецот го порази Бернард Томиќ со убедливи 6:4, 6:0, 6:2, Бугаринот подобар од Стефан Робер со 6:2, 6:3, 6:4 што е негова прва победа во гренслемот во Париз по пауза од четири години. Тесни победи на Кузнесова и В. Вилијамс

Федерер, Хас и Димитров во бендот „Еднорачни бекхенд бојси“ (Видео)

Тројцата тенисери се обединија во музички проект што Швајцарецот го претстави за време на настапите на Мастерсот во Индијан Велс и на Твитер порача дека се сериозни во намерата да продолжат да пејат