Мицотакис: Без прескокнување, прв приоритет на ЕУ треба да е решение меѓу Бугарија и Македонија

За евентуалната ЕУ перспектива на Украина и Молдавија, меѓу другото, говореше грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис на дискусија во рамките на 27-от Конгрес на Европската народна партија...

ВИДЕО Безбедноста во регионот во фокус на министерската конференција во Грција, Спасовски се обрати на македонски јазик 

Министерската конференција во рамки на претседавањето на Република Грција со Процесот за соработка на Југоисточна Европа, е можност за нови перспективи и форми на заедничка соработка...

И покрај мерките за штедење половина Влада ќе оди на „Делфи форумот“ во Грција

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски ќе ја предводи владината делегација на седмиот „Делфи економски форум” во Грција. Во рамки на Форумот во различни денови учествуваат и вицепремиерот...