Во Грција и на молитва со потврда или тест за ковид-19, на Лезбос суспендирани невакцинираните свештеници

Светиот синод на Грчката православна црква ја испрати таа препорака до сите парохии во земјата, но не е наведено дали нејзиното спроведување е задолжително, пренесува АП....

Ноќниот живот во Грција се враќа во нормала, но само за вакцинираните и оние кои прележале Ковид-19

Затворените простори на угостителските објекти, кафулињата, баровите, ноќните клубови во Грција, кои примаат само вакцинирани или лица кои прележале Ковид-19, како и кината и театрите, кои...

Грчкиот Парламент со широко мнозинство го ратификуваше Договорот за одбранбена соработка со Франција

Со широко мнозинство и 191 глас „за“, грчкиот Парламент вечерва го ратификуваше Договорот за воспоставување стратешко партнерство за одбранбена и безбедносна соработка меѓу Франција и Грција,...

Папајоану: ЕУ перспективата на Западен Балкан е и останува стратешка цел на Грција

Стратешки приоритет и стратешка цел за Грција е и останува европската перспектива на земјите од Западен Балкан, истакна портпаролот на Министерството за надворешни работи на Грција...