Надал се предаде без борба: Федерер прв финалист во Индијан Велс

Повлекувањето на Шпанецот се поврзува со повредата на коленото во четвртфиналетио со Хачанов. Противникот на Швајцарецот во мечот за титулата ќе биде подобриот од дуелот меѓу Милош Раониќ и Доминик Тим