Папата за нападот врз ирачкиот премиер: Осуда за подмолниот терористички чин

Папата Франциск денеска го осуди нападот со беспилотно летало врз резиденцијата на ирачкиот премиер Мустафа ал Кадими како „подмолен терористички чин“. Ал Кадими не беше повреден кога во...

По обидот за атентат на премиерот на Ирак: Нова силна експлозија го потресе центарот на Багдад

Силна експлозија вечерва одекна во централниот дел на главниот град на Ирак, јави локалниот ТВ канал „Алсумарија“. Инцидентот се случил во близина на престижната област Ел-Карада,...

Неуспешен обид за атентат со дрон: Ирачкиот премиер неповреден во неговата резиденција во Багдад

Ирачкиот премиер Мустафа ал Каземи ноќеска се извлекол неповреден во нападот со беспилотно летало врз неговата резиденција во Зелената зона во Багдад, соопшти неговиот кабинет. Премиерот...

Проф. д-р Даниловски: Индискиот сој нема да ја наруши епидемиолошката состојба, треба помасовна вакцинација

Индискиот сој на коронавирусот, за којшто здравствените власти денеска потврдија дека е откриен и во нашата земја, официјално е пријавен на 53 територии, според Светската здравствена...

Ирачката армија собори две беспилотни летала во база со американски трупи

Ирачката армија денеска соопшти дека нејзините противвоздушни сили пресретнале и собориле две беспилотни летала во воената база Аин ал-Асад во која се наоѓаат американските трупи. Војската соопшти...

Одмазда за генерал Сулејмани: Иран ракетира две бази со американски војници во Ирак

Ракетирањето на двете ирачки бази доаѓа по еден ден од размената на закани за одмазда меѓу САД и Иран. Воздухопловната база Аин ал Асад е најголема во провинцијата Анбар и според непотврдени информации во неа има околу 5.000 војници и голем број на авиони

Парламентот на Ирак изгласа резолуција за заминување на војската на САД од земјата

Барањето е окарактеризирано како историско, го иницира премиерот Абел Абдул Махди и усвоено со мнозинство на гласови на попладневната вонредна седница која беше закажана по убиството на иранскиот генерал, Касем Сулејмани