Битиќи – Франкел: Израел сочувствува со Северна Македонија по трагичната автобуска несреќа 

Унапредување на економската соработка посебно во областа на иновациите и во развојот на стартап еко системот, беше една од темите за кои разговараа денеска вицепремиерот за...

Хакерската група „Стапот на Мојсеј“ го нападна израелското Министерство за одбрана

Хакерската група „Стапот на Мојсеј“ составена од ирански граѓани тврди дека извршила напад врз израелското Министерство за одбрана. Хакерите тврдат дека се инфилтрирале во повеќе од...

Израелски воздушен напад во областа Палмир: Еден сириски војник загина, тројца се ранети

Еден сириски војник загина, а тројца се ранети во израелски воздушен напад синоќа во областа Палмир, објави сириското Министерство за одбрана. Нападот, чија цел беше комуникациската...

Меркел во проштална посета на Израел-се поклони пред жртвите на Холокаустот во меморијалниот центар Јад Вашем

Германската канцеларка во заминување Ангела Меркел денеска положи венец во Меморијалниот центар на холокаустот  „Јад Вашем“ стациониран во близина на Ерусалим, во спомен на шесте милиони...

Бенет до Меркел: Иран вооружен со атомска бомба е егзистенцијален предизвик за Израел

Израелскиот премиер Нафтали Бенет денеска на владина седница на која присуствуваше германската канцеларка Ангела Меркел оцени дека светот не може да биде неутрален во однос на...

Израелскиот премиер оцени дека Иран ги минал сите црвени линии во однос на нуклеарната програма

Израелскиот премиер Нафтали Бенет денеска изјави дека, што се однесува до „нуклеарната програма“, Иран во голема мера ја преминал недозволената граница и потенцираше дека Израел нема...

Tелефонски разговор на претседателот Пендаровски со израелскиот колега Херцог

Најдлабоко сочувство до семејствата на загинатите во пожарот во модуларната болница во Тетово и до граѓаните на Република Северна Македонија, изразил претседателот на Израел, Исак Херцог во телефонски разговор со...