Укината повеќедецениска забрана во Израел: Хомосексуалците ќе може да даруваат крв

Израел соопшти дека го укинува повеќедецениското ограничување за хомосексуалците кои сакаат да даруваат крв. Промената на израелската политика следи откако во јуни Велика Британија им дозволи...

Невакцинираните во Израел со шест пати поголема веројатност за тешка форма на ковид од вакцинираните

Во моментов Израел се соочува со уште едно нагло ширење на инфекцијата, а лекарите предупредуваат дека е достигната „критична точка“, пренесува Бета. Стапката на тешка форма...

Пендаровски-Орјан: Северна Македонија и Израел негуваат блиски пријателски однос 

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари проштална средба со амбасадорот на Израел во земјава, Дан Орјан, на која беше заклучено дека Северна Македонија и Израел негуваат блиски...

Крај на владеењето на Нетанјаху: Опозицијата се договори да формира влада

Противниците на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху постигнаа договор за формирање коалиција. Објавата на опозицискиот лидер Жаир Лапид и неговиот сега коалициски партнер Нафтали Бенет следеше неколку...