Со одлука на ИК: ВМРО-ДПМНЕ не излегува од Собранието

Дел од членовите биле линија на пораката што Мицкоски ја испрати во текот на денот и истакнале оти „нема причина да се продолжи со учество во собраниската работа“, а дел, пак, го застапувале спротивното. Како адут што гo понудиле и на крајот бил прифатен е дека „излегување ќе значи оставање на слободен простор на власта за експресно минување на сите закони за кои опозицијата смета дека се штетни за граѓаните и државата, меѓу кои бил посочен и за Законот за ЈО“

Лига на нации: Хрватска и Германија се враќаат во А дивизија, С. Македонија останува во Лига Ц

На состанокот на Извршниот одбор во Љубљана е одлучено да останат четирите дивизии во натпреварувањето што беше воведено во 2018 година со таа разлика што бројот на учесници во А дивизијата се зголемува од 12 на 16 репрезентации, а освен „коцкестите“ и „панцирите“ во елитата остануваат и Полска и Исланд

ВМРО ДПМНЕ со оглас ќе бира кандидат за претседател на Македонија

Секој граѓанин на Република Македонија што сака да биде претседателски кандидат на најголемата опозициска партија ќе може да аплицира на оглас што ќе биде објавен најдоцна до 11 јануари, решено на денешниот состанок на Извршниот комитет. Изборната конвенција е предвидена на 16 февруари