Адвокатката која го доби случајот за битолската „Јавна соба“: Жртвата ги загуби пријателите, работата и беше отфрлена од средината

Пораки пратени на една личност не смеат да се даваат на увид и да се препраќаат на други лица, а особено ако се од интимна содржина,...

По четири години затвор за креаторите од „Јавна соба“, дозволиле споделување порнографскo видео со дете

Креаторот на групата, Дарко Костовски и администраторот Михаил Паневски се прогласени за виновни за производство и дистрибуција на детска порнографија. Тие, според пресудата, со умисла дозволиле...

Социјални мрежи: Нова „Јавна соба“ на „Телеграм“ на која се споделуваат видеа и фотографии од девојки

Група „Јавна соба“ е присутна на социјалната мрежа „Телеграм“ и истата е регистрирана од полицијата која сите докази ги проследила со Обвинителството. Како и со претходните...

Судењето за „Јавна соба“ продолжува на 27 април, Обвинителството ќе докажува вина кај креаторот

Обвинетите за производство и дистрибуција на детска порнографија во предметот „Јавна соба“ која е истоимена група која била отворена и користена од повеќе членови преку социјалната...

„Телеграм“ ја затвори групата „Јавна соба“ на барање на МВР

Групата „Јавна соба“ на мобилната апликација „Телеграм“ денеска е затворена. Информацијата ја потврди Министерството за внатрешни работи (МВР) од каде додаваат дека реакцијата следува по барањето што...

МВР: Идентификувани сопственикот и еден од администраторите на „Јавна соба“

Сектор за компјутерски криминал и дигитална форензика во координација со СВР Скопје изврши идентификација на сопственикот на групата „Јавна соба“ со иницијали Д. К. од Скопје и еден од администраторите на групата со иницијали М.П. од Скопје, информираат од Министерство за внатрешни работи

(Видео) Чулев за „Јавна соба“: Работиме на идентификација на администраторите и модераторите на групата

Дадени се насоки и до инспектори во сите СВР за теренско прибирање на информации за идентификување на лицата кои биле модератори и администратори на групата, но и за сите учесници во групата кои го прекршиле законот „за производство и дистрибуција на детска порнографија“ и „злоупотреба на лични податоци, рече техничкиот министер за внатрешни работи на денешната прес-конференција