Истрагата во модуларната болница во Тетово е при крај, ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека Јовески раскажува стари вести

Жал ми е што оваа голема трагедија се користи во политички цели. Обвинителството од почетокот презеде сè и одговорно пристапи. Очекувам за многу брзо Обвинителството во...

Обвинителството на Јовески за Нова ТВ по изјавата на амбасадорката Брнз: Посветено работиме да се завршат сите предмети на СЈО

Јавното обвинителство активно постапува во сите предмети, вклучително и во предметите оформени од некогашното Јавно обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ со транспарент го прекинаа говорот на Јовески

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ на јавната расправа за новиот закон за Јавно обвинителство го прекинаа излагањето на Државниот јавниот обвинител, Љубомир Јовески, истакнувајќи од галеријата транспарент на...

Лиле Стефанова доби мандат да продолжи со истрагата за „Империја“

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески ја овласти обвинителката Лиле Стефанова и понатаму да го води  предметот „Империја“, за кој истрагата беше запрена цели 7 месеци.  Предметот...

Нов пресврт: Мандатите на обвинителите на СЈО неизвесни

Доколку Јовески ги прифати предметите од СЈО по писмото на Јанева, тој ќе треба да ги распореди на други обвинители кои ќе одлучат дали ќе ги продолжат истрагите. Во ваков случај Јовески ќе одлучува и за судските предмети кои досега ги застапуваа обвинители од СЈО, велат за НОВА доброупатени извори

Јовески за НОВА: Катица Јанева и Лиле Стефанова ќе бидат сослушани или испитани

„Сите инволвирани ќе бидат сослушани или распитани. Обвинителството постапува неселективно“ вели Јавниот обвинител Љубомир Јовески за НОВА. „Поради доверливоста на постапката однапред  не може да се...

Јовески за ослободителната пресуда на Латас: На такви судии не им е местото во правосудството

Jавниот обвинител Љубомир Јовески рече дека  поддржува ветинг во судството и обвинителството, и го посочи примерот со ослободителната пресуда за новинарот  Дрган Павловиќ Латас и неговите...