Ј. Африка објави студија за омикрон: Новиот сој предизвикува помалку тешки форми на вирусот

Јужна Африка за прв пат објави официјални податоци за случаи на ковид предизвикани од сојот омикрон кои го потврдуваат мислењето дека оваа варијанта на вирусот предизвикува...

Светот со рестрикции за патувања од ЈАР поради новиот сој на ковид-19, СЗО вели дека е избрзано

Европските и азиските земји денеска ги заострија ограничувања за патување, откако во Јужноафриканската република (ЈАР) е откриена нова варијанта на коронавирусот со најголем број мутации досега,...

По објавата за нов ковид сој во Јужна Африка: Светските берзи паднаа за околу три отсто

Цените на акциите на европските берзи утрово паднаа за околу три отсто, бидејќи инвеститорите стравуваат од последиците од ширењето на новата варијанта на коронавирусот. Индексот STOXX...