Австралија опен ќе има нова шампионка: Шарапова ѝ зема мерка на Возњацки

Русинката славепе над бранителката на титулата со 6.4, 4:6, 6:3 и во осминафиналето ќе игра со Ешли Барти. Нови беспрекорни настапи на Рафаел Надал и на Роџер Федерер. Шпанецот во третото го совлада Алекс де Минаур со 6.1, 6:2, 6:4 додека Швајцарецот во три сета (6:2, 7:5, 6:2) беше подобар од Американецот Фриц

ВТА тенис: Возњацки ќе игра во завршниот Мастерс во Сингапур

Данската тенисерка ќе биде дел од турнирот на најдобрите осум во сезоната благодарение на одбранетата ВТА титула во Токио во седмото финале во 2017 година. Учеството претходно го обезбедија Мугуруза, Халеп, Ка. Плишкова, Свитолина и В. Вилијамс