Зеленски: Одлуката на Брисел за кандидатски статус на Украина ќе ја одреди иднината на ЕУ

Цела Европа е мета на Русија, а Украина е само првата фаза во оваа агресија, предупреди украинскиот претседател Зеленски на заедничката прес конференција со претседателката на...

Од денес повторно е отворена и во функција Амбасадата на Северна Македонија во Киев

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамки на посетата на Украина ја отвори Амбасадата на Република Северна Македонија во Киев, која беше привремено затворена заради...