Руски тенкови во Киев, совет до жителите: „Направете молотови коктели, неутрализирајте го окупаторот“

Руска диверзантско-разузнавачка група се наоѓа во областа Оболон во Киев, потврди украинското Министерство за одбрана, а Генералштабот на украинската армија се огласи со соопштение дека украинските...

18 илјади парчиња оружје за резервистите од Киев, за мажите од 18-60 години забрана да ја напуштат Украина 

Околу 18.000 парчиња оружје со муниција е дистрибуирано на резервистите од регионот на Киев, јави мрежата Си-Ен-Ен. Во заедничка изјава министерот за одбрана Олексиј Резников и...

Амбасадорот Ефремов: Нема излез од Киев засега, заглавени се стотина македонски државјани

Се бега со коли, со различни превозни средства. Во моментов авионските линии не функционираат, така да само преку копнени транспортни превозни средства се евакуираат граѓаните –...