Пендаровски во Киев имал куси средби со Патријархот Вартоломеј, Кучма, Кличко и Бубка

Претседателот Стево Пандаровски на Фејсбук објави дека на прославата во Киев по повод 30 годишнината од независноста на Украина, имал можност да поразговара со вториот претседател...

Македонец, Србин и Црногорец уапсени во Украина по обид за убиство

Украинската полиција ги уапсила додека се обиделе да побегнат во Молдавија, откако вчеравечер во близина на елитен станбен комплекс во Киев со пет куршуми се обиделе да го убијат Радое Звицер, наводен водач на т.н. кавачки криминален клан што важи за една од најмоќните криминални групи во овој дел на Европа. Тој синоќа бил итно опериран во украинскиот главен град и според тамошните медиуми се наоѓа во животна опасност

Финале во фудбалската ЛШ: Реал М. или Ливерпул, Роналдо контра Салах

И Португалецот и Египќанецот ќе истрчаат на Олимпискиот стадион во Киев со ефект од 44 гола во оваа сезона во сите натпреварувања. „Кралевите“ ќе атакуваат на 13. трофеј, за „црвените“, пак, е прв меч за титула по епскиот во Истанбул во 2005 година воп кој загубија од Милан на пенали. Шпанско-англиската пресметка за елитниот клупски трон на УЕФА е од 20.45 часот