ВИДЕО Отворен Балкан е подготовка на регионот за што побрза интеграција на ЕУ, вели Ковачевски

Отворен Балкан на ниту еден начин не е замена за европските интеграции, туку е иницијатива за поврзување на регионот, за поедноставно и полесно комуницирање меѓу граѓаните,...

Ковачевски на Самитот во Солун: ЕУ интеграцијата, соработката и енергетската трансформација остануваат наши врвни приоритети

Ковачевски подвлече дека поради неодобрувањето на преговарачката рамка, Северна Македонија и Албанија губат драгоцено време, а тоа значи и зајакнување на интересот на трети страни во...

Ковачевски во Солун на Самитот на шефови на држави и влади на земјите – членки на процесот за соработка на Југоисточна Европа

Премиерот Димитар Ковачевски ја предводи владината делегација во чиј состав се Бојан Маричиќ, заменик-претседател на Владата задолжен за европски прашања и Бујар Османи, министер за надворешни...

Ковачевски се заблагодари за посветеноста на Вучиќ и Рама: „Вратите на Отворен Балкан остануваат отворени“

Среќен сум што самитот на „ОтворенБалкан“, резултираше со потпишани договори, кои се со конкретни позитивни придобивки за граѓаните од регионот, напиша премиерот на Македонија Димитар Ковачевски...

(Видео+фотогалерија) Балканот на едно место – разговори на терасата на премиерската вила во Охрид

Премиерите на Македонија, Црна Гора и Албанија, и претседателот на Србија Александар Вучиќ се сретнаа на работна вечера во премиерската вила во Охрид. Средбата е во...

Ковачевски, Вучиќ и Рама во Охрид ќе го потпишат Договорот за взаемно признавање на дипломи и научни степени

Владата на Република Северна Македонија на денешната 50-та седница, којашто се одржа преку видео конференциска врска, донесе измени и дополнувања на заклучокот од претходната седница во...

Ковачевски на ГлобСек 2022 за проширување на безбедносниот круг на Европа

Со присуството на официјалното отворање на конференцијата ГлобСек 2022 започна учеството на претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, на еден од најважните меѓународни форуми за безбедност што...

Премиерот Ковачевски го пречека добитникот на Нобеловата награда за економија Пол Кругман

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, денеска во Охрид се сретна добитникот на Нобеловата награда за економија, професор на Универзитетот Њујорк, Пол Кругман,...