И покрај скапата струја некои семејства се уште копаат криптовалути, злоупотребувајќи ги буџетските субвенции

И покрај енергетската криза, некои семејства се уште прават за 100 проценти повисоки сметки за електрична енергија, што укажува на копање криптовалути, беше објавено денес по...

Ковачевски до пратениците од ВМРО-ДПМНЕ: Треба да се срамите она што го направивте во Собранието

Претседателот на македонската влада Димитар Ковачевски , одговарајќи на пратеничко прашање поставено од пратеникот Бојан Стојановски -Зошто власта и СДСМ бега од референдум, се обрати кон...

Ковачевски: ВМРО-ДПМНЕ ниту милиметар не е променета – нивните пратеници порано потпишуваа меници, а сега нотарски изјави

Пратениците според Устав се независни во своето одлучување во Собранието тие таму не претставуваат политичка партија или пак претседател на политичка партија којшто им бара нотарски...

Ковачевски упати благодарност до Макрон и Француското претседателство за зачување на европскиот кредибилитет на Балканот

Премиерот на Македонија Димитар Ковачевски упати благодарност до Претседателот Макрон и Француското претседателство, за нивните напори да се надминат пречките и да се зачува европскиот кредибилитет...

Ковачевски: Хистеријата во Македонија ја предизвикаа луѓе што себеси се нарекуваат експерти

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски денеска од Брисел порача дека „францускиот предлог“ не е прифатлив и им се заблагодари на европските лидери за вложениот труд. Ковачевски смета...

Ковачевски, Вучиќ и Рама се консултираат пред самитот со ЕУ, утре ќе решат дали ќе одат

Во пресрет на претстојниот ЕУ – Западен Балкан самит, денес премиерите на Македонија Димитар Ковачевски и на Албанија Еди Рама, и претседателот на Србија Александар Вучиќ...

Ковачевски: Документот за напредокот во преговорите со Македонија без нови барања

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, на денешната заедничка прес-конференција со финската премиерка Сана Марин рече дека нацрт билатералниот протокол кој денеска пристигна во бугарското народно собрание...

Премиерката на Финска ја поддржува Македонија во преговори со ЕУ без никакви условувања ФОТО

Премиерот Димитар Ковачевски и премиерката на Република Финска Сана Марин, којашто е во работна посета на нашата земја, имаат тет-а-тет средба на која разговараа за повеќе...

(Фото и Видео) Финската премиерка Марин во посета на Северна Македонија

Претседателката на Владата на Република Финска Сана Марин пристигна во еднодневна работна посета на Република Северна Македонија, информираат владините служби. Премиерката Марин во Владата на Република...

Ковачевски: Избори ќе има во редовниот термин во 2024, не прифаќаме уцени од опозицијата

Започна средбата на претседателот на Владата Димитар Ковачевски со владината коалиција. На средбата се присутни лидерите од сите коалициони партнери на Владата. Целта на денешната средба...